CZYM JEST FUTBOL STOŁOWY


FUTBOL STOŁOWY – CO TO W OGÓLE JEST?

Futbol stołowy (inaczej piłkarzyki) to gra dwu lub czteroosobowa. Rywalizacja odbywa się na specjalnie skonstruowanym stole przypominającym boisko do piłki nożnej, z przymocowanymi do poprzecznych drążków (tzw. grilli) figurkami w kształcie piłkarzy, którymi gracze manipulują w celu zdobycia bramki. Według oficjalnych przepisów osoba lub drużyna musi zdobyć ich 5 w secie i wygrać trzy sety, by zwyciężyć pojedynek.

Mecz rozpoczyna się od rzutu monetą. Drużyna, która wygra losowanie wybiera prawo do serwu lub stronę stołu. W momencie ustawienia piłki do gry następuje rozpoczęcie pojedynku. Kolejne serwy w ciągu meczu przysługują drużynie, która ostatnia straciła bramkę. Po każdym zakończonym secie drużyny zmieniają strony stołu.

Istnieje szereg regulacji określających w jaki sposób niedozwolone jest zdobywanie goli. W czasie gry nie można między innymi obracać grillami o więcej niż 360 stopni przed i po strzale, zabronione jest też uderzanie o bandy, przesuwanie stołu czy odzywanie się. Jakiekolwiek rozpraszanie przeciwnika w czasie, kiedy piłka jest w grze również jest niedozwolone. Tego typu zagrania i zachowania są zdefiniowane jako faule i skutkują przejęciem piłki przez drużynę poszkodowaną.

Na prośbę jednej lub obu drużyn w czasie rozgrywania meczu może być obecny również sędzia, który rozstrzyga sporne sytuacje przy stole. Obecność sędziego nie jest jednak wymagana i mecze niższej rangi zwykle odbywają się bez jego udziału.

Zawodnicy mają prawo do używania w czasie meczu swojego uchwytu do grilla, nie może on jednak uszkadzać stołu czy powodować kontuzji u zawodnika. Dozwolone i najbardziej popularne są tasiemki antypoślizgowe i rękawiczki. O rodzaju piłek, którymi gra się w danym sezonie decyduje komisja Międzynarodowej Federacji Piłki Stołowej (ITSF ). W czasie danego turnieju dozwolone jest używanie piłek zakupionych wyłącznie w miejscu jego rozgrywania. Oficjalne stoły również definiuje komisja ITSF w czasie Walnego Zgromadzenia.


KONKURENCJE TURNIEJOWE

Istnieje kilka rodzajów konkurencji turniejowych, które rozgrywane są na całym świecie. Najważniejsze to Pary Open, czyli otwarte rozgrywki drużynowe w dowolnej konfiguracji zawodników oraz Single Open, czyli pojedynki indywidualne. Są to konkurencje zwykle najlepiej punktowane i najbardziej oblegane, ponieważ może wziąć w nich udział każdy. Do tej samej kategorii należą Pary Kobiet oraz Single Kobiet, które mają podobny prestiż co rywalizacje otwarte, ale udział mogą w nich brać wyłącznie kobiety. Kolejną konkurencją są Mixty czyli zmagania drużyn, w których skład wchodzi kobieta i mężczyzna. Jeszcze innym rodzajem turnieju jest tzw. DYP, polegający na tym, że losuje się partnera, z którym gra się potem w jednej drużynie. Oprócz wyżej wymienionych konkurencji rozgrywa się też: 2Ball (gra jednocześnie dwiema piłeczkami), Pary i Single Amatorów oraz Pary Pro-Ama, Pary Semi-Pro, Pary i Single Novice, Goallie War (pojedynek bramkarzy) i Atak na Atak (rywalizacja atakerów).

Warunkiem wzięcia udziału w turnieju jest opłata tzw. wpisowego. Z wyjątkiem turniejów otwartych wszystkie konkurencje mają też pewne dodatkowe wymogi, które drużyna lub gracz musi spełnić, aby móc w nich zagrać. Przykładem może być tutaj konkurencja Par i Singli Kobiet czy Mixty, w których wyznacznikiem jest płeć zawodników. Warunkiem grania w Parach Pro-Ama, Semi-Pro czy Parach Ama jest odpowiednia pozycja w rankingu.

Uprawianie futbolu stołowego, zarówno profesjonalnie jak i amatorsko jest natomiast poza ograniczeniami wiekowymi. Zawodnicy biorący udział w turniejach mają od kilku do kilkudziesięciu lat. Nie ma też ograniczeń ze względu na płeć czy zawód.


RANKING

Ze względu na posiadane umiejętności zawodnicy dzielą się na 5 kategorii rankingowych. Aktualnie w Polsce prowadzone są 4 oddzielne rankingi dla poszczególnych konkurencji: Pary Open, Single Open, Pary Kobiet oraz Single Kobiet. Zaliczenie do danej kategorii uzależnione jest od liczby punktów zdobytych na turniejach. Im większą liczbę punktów zawodnik ma na koncie, tym wyższą zajmuje pozycję w rankingu i awansuje do bardziej prestiżowych kategorii. Zawodnicy nienotowani w rankingu (tacy, którzy nie rozegrali żadnego oficjalnego turnieju, a tym samym nie zdobyli ani jednego punktu) oraz osoby, które mają najmniejszą liczbę punktów są przypisani do kategorii Novice. Jest to grupa osób, które dopiero zaczynają grać w lidze. Po przekroczeniu granicy 150 punktów awansuje się do grupy Amatorów. Kolejny próg to osiągnięcie 600 punktów, co oznacza awans do kategorii Semi-pro i 1750 punktów będące kartą wstępu do klasy Pro. Przekroczenie ilości 2750 punktów w rankingu oznacza zakwalifikowanie zawodnika do najwyższej klasy, Master.

Turnieje punktowane są w oparciu o współczynniki, które zmieniają się w zależności od rangi turnieju oraz ilości przybyłych zawodników z najwyższych klas rankingowych. Ponadto im bardziej prestiżowa konkurencja na danym turnieju, tym więcej można zdobyć punktów za zwycięstwo. Najwyższe współczynniki zwykle mają Pary i Single Open.

Źródło: http://www.pzfs.org/articles.php?article_id=36