ABC PIŁKARZYKÓW


Futbol stołowy zwany popularnie piłkarzykami to dyscyplina dla 2 lub 4 graczy. Rozgrywka toczy się na stole, gdzie gracze manipulują drążkami z figurkami piłkarzy, tak by zdobywać bramki. Gra się przeważnie do 2 wygranych setów, wygranie seta gwarantuje zdobycie 5 goli. Brzmi prosto ? Tylko w teorii.

Baby_foot_artlibre_jnl

W piłkarzyki grać może każdy. Nie istnieję żadne limity wiekowe, by zacząć grać nie trzeba też mieć wyśmienitej kondycji ani drogiego stroju. Wystarczy stół do piłkarzyków i grupa ludzi z  zapałem i pozytywną energią. Ale gdy chcemy zacząć wygrywać  i podjąć rywalizację z najlepszymi wygląda to diametralnie inaczej. Potrzeba setek godzin treningów, dobrego refleksu i olbrzymiej koncentracji. Piłkarzyki często porównywane są do szachów – w trakcie rozgrywki kluczową rolę pełni taktyka, rozgryzienie przeciwnika, zaskoczenie go. Każdy poważny sukces okupiony jest godzinami spędzonymi na treningach . Jak w każdym sporcie.

W Polsce aktywnie gra około 100-150 zawodników. Zaznaczyć należy jednak, że futbol stołowy jest dziedziną intensywnie rozwijającą się: profesjonalni gracze cały czas podnoszą swoje umiejętności a przy stołach wciąż pojawiają się nowe twarze. Obecnie najważniejsze ośrodki piłkarzykowe to: Toruń, Wrocław, Warszawa, Poznań, dużo dobrego dzieje się też na południu kraju gdzie w ostatnich latach nastąpił prawdziwy piłkarzykowy boom. W skali globalnej w futbol stołowy najwięcej osób gra w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednakże na większych imprezach, np. mistrzostwach świata spotkać można zawodników z wszystkich zakątków świata: Japonia, Iranu, Indii, Argentyny, a nawet RPA.

Zawodnicy trenują i rozwijają się w klubach sportowych.  Wszystkie polskie kluby podlegają Polskiemu Związkowi Futbolu stołowego który zaś należy do ITSF – organizacji łączącej federacje piłkarzykowe z całego świata.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>